Ciekawostki związane z papierem
W firmach do których uczęszczamy, wszelkie wydruki są codzienną czynnością. Pracownicy wypełniają wiele dokumentów, tworzą pisma oraz inne materiały, które w formie papierowej muszą być przekazywane dalej. Faktury, dowody zapłaty, korespondencje- niezależnie czego potrzebujemy, warto nabyć tani papier firmowy.
W jaki sposób powstaje papier?
Zapewne wielu z was zastanawiało się, w jaki sposób powstaje papier. To, że jest stworzony z drewna jest oczywiste. Jednak, jakie procesy przechodzi, aby finalnie stać się kartką jest imponujące. Wszystko zaczyna się od pocięcia drewna na mniejsze kawałki. Następnie zostają zanurzone w specjalnym roztworze chemicznym i rozdrobnione na wióry formuje się w arkusze. Powstała na skutek wcześniejszych wydarzeń masa trafia do warnika, gdzie miesza się ją z wodą- w taki właśnie sposób otrzymujemy tzw. „masę papierniczą”. Kolejnym krokiem jest trafienie jej do gniotownika, aby nadać jej odpowiednie rozmiary oraz giętkość. Później masa wymieszana zostaje z pewnymi dodatkami nadającymi odpowiednią barwę oraz połysk, należą do nich m.in. barwniki oraz glinka porcelanowa. Gdy ten proces się zakończy, następnym jest formowanie wstęgi na specjalnie przeznaczonym do tego sicie, po drodze odciskana jest woda. Wstęga trafia pomiędzy rozgrzane do wysokiej temperatury walce. Ma to na celu odpowiednie wysuszenie. Końcowym etapem jest wygładzenie papieru przez wałki poprzez nawinięcie go na bele, skąd trafia do dalszych obróbek.
Formaty papieru.
Gdy wiemy już, jak wyglądają procesy związane z produkcją papieru, warto również zapoznać się z formatami. Okaże się to pomocne, jeśli będziemy poproszeni o zakup taniego papieru firmowego. Jest ich na prawdę dużo, każdy z nich ma odmienne rozmiary od pozostałych. Wyróżniamy trzy serie: seria A, seria B oraz seria C. Każda z nich ponumerowana jest od 1 do 10. Tak więc posiadamy 30 znormalizowanych formatów papieru. Do najbardziej popularnych należą oczywiście A4, A3 oraz A2. Jako ciekawostkę warto dodać że arkusze serii A posiadają rozmiary zawsze od 1 do pierwiastka z dwóch.