Inwestowanie w fundusze inwestycyjne
Stale szukamy sposobów oszczędzania bądź inwestycji, które pozwolą nam pomnożyć zachowane środki. Dzisiaj możliwości takich jest naprawdę sporo – rzecz jasna niektóre wiążą się to z pewnym ryzykiem, ale z drugiej strony, to one właśnie mogą przynieść największe dochody. W dziedzinie finansów tak jest od zawsze, że aby coś otrzymać konkretnego, najpierw trzeba podjąć ryzyko, inwestując swój wkład. Inwestujemy w nieruchomości, dzieła sztuki, gramy na giełdzie, czy umieszczamy środki na lokatach. Warto jednak mieć także na uwadze, że dobrym pomysłem może być inwestowanie w fundusze inwestycyjne.
Co to jest?
Od początku XX wieku idea wspólnego inwestowania stale przyciągała w Polsce rzeszę nowych inwestorów i dzisiaj to właśnie fundusze są najlepszą opcją dla pomnażania zasobów pieniężnych. Wpływ na to ma także zapewne coraz większa świadomość Polaków na temat form inwestowania, a także oszczędzania w formie innej, aniżeli tradycyjna świnka-skarbonka bądź skarpeta. Dodatkowo kuszące stopy zwrotu tylko utwierdzają wielu, że warto umieścić swoje środki na funduszu i przy okazji zarobić trochę. Nie bez znaczenia w rozwoju i stale zwiększającej się popularności funduszy inwestycyjnych jest również fakt, że zarządzane są one przez profesjonalistów. Tym samym rośnie zaufanie „przeciętnego” Kowalskiego i jest on gotów powierzyć swoje oszczędności w – co by nie mówić – obce ręce. Opcja ta pozwala nie tylko przechowywać pieniądze, co da jakiś dodatkowy zarobek, ale także – a dla niektórych przede wszystkim – ulepszy system domowego oszczędzania. Wszak ileż to razy ktoś w rodzinie dał się skusić nie do końca zaplanowanemu wydatkowi i okazało się, że w następnie zabrakło środków na jakąś planowaną od dawna większą inwestycję. Pieniądze umieszczone na funduszu będą mniej kusiły i pozwolą zrealizować plany bez niepotrzebnych trudności finansowych.
Jakie fundusze?
Oferta funduszy jest bardzo bogata, co paradoksalnie wielu może odstraszyć, gdyż nie potrafią samodzielnie zorientować się w całości przedsięwzięcia i dokonać wyboru, którego będą pewni, że jest tym właściwym. Postrzegane jest to również jako spore ryzyko, którego nie warto podejmować, co nie jest prawdą, gdyż owa duża różnorodność pozwala wybrać fundusz idealnie skrojony na nasze potrzeby i oczekiwania.
Najbardziej popularne są fundusze otwarte, które nie mają określonego czasu trwania inwestycji. Tutaj możemy dodatkowo wyróżnić fundusze agresywne, mogące dać największy zysk, ale jednocześnie stanowiące największe ryzyko oraz pasywne – będące bardziej bezpieczną lokatą, jednak zarobek na nich nie okaże się minimalny. Trzecim rodzajem są fundusze mieszane, w których ryzyko i zarobki są bardziej zbilansowane.
Przed decyzją o wyborze konkretnego funduszu, warto zorientować się, jaka jest jego polityka inwestycyjna – co klienci rzadko czynią, a przecież powinna to być dla nich jedna z podstawowych informacji.