Wyposażenie drukarza 3D
Wydawałoby się, że do drukowania w 3D potrzebujemy jedynie dobrej drukarki oraz odpowiednich do sprzętu oraz do wydruków filamentów. Okazuje się jednak że to nie wystarcza. Potrzebujemy jeszcze innych narzędzi, które konieczne są do obróbki prototypów.
Niektóre firmy oferujące drukarki 3D lub też wydruki 3D, zapewniają również komplety wszystkich najpotrzebniejszych narzędzi – a ich lista nie jest wcale krótka. Jeżeli kupujemy drukarkę dobrej i znanej firmy, w pakiecie otrzymujemy komplet kluczy, które potrzebne są do prac serwisowych nad drukarkach, a więc klucze płaskie, limbusy, a także śrubokręty, szpachelki oraz cążki i pincety. Każde z tych narzędzi jest ważne. Oczywiście jedynie klucze służą do skręcania oraz reperowani i serwisowania drukarki – reszta części jest konieczna do wykończenia prototypów.
Szpachelki – ich zadaniem jest przede wszystkim odrywanie wydruku ze stołu roboczego. Dzięki nim można zrobić to szybko i sprawnie, nie niszcząc przy tym ani wydruku, ani stołu. Używając szpachelki można podważyć nieco wydruk i oderwać go. Jak powinna wyglądać? Powinna być cienka, wykonana z dobrej stali i dobrze zaostrzona. Większość szpachelek znajdujących się w sklepach budowlanych jest zbyt grubych lub – odwrotnie – zbyt wiotkich.
Pinceta – jest ważna, ponieważ z jej pomocą ściąga się strużki filamentu z głowicy drukującej. Powstają one prawie zawsze przy wymianie filamentu na inny. Przydaje się również do usuwania supportów. Zawsze warto szukać pincety wykonanej również z dobrej jakości stali.
Cążki – wykorzystywane są do ciecia filamentu oraz do usuwania supportów.
Nożyczki – potrzebne do obcinania nitek filamentu, które niekiedy mogą znaleźć się na stole i popsuć nasz prototyp.
Pilnik oraz papiery ścierne – potrzebne są do usuwania resztek oraz nierówności, które mogą znaleźć się na naszym wydrukowanym modelu. Niekiedy krawędzie są zbyt ostre lub na powierzchni znajdują się grudki. Idealnie do takiej obróbki przydadzą sie pilniki do paznokci.
Przybory do czyszczenia stołu – one też są ważne, ponieważ zawsze po wydruku powinniśmy dokładnie oczyścić miejsce pracy. Wszystkie resztki należy zebrać szpachelką. Potrzebować będziemy wilgotnej szmatki, chusteczki lub niepotrzebnego juz pędzla do pudru, który jest bardzo delikatny, a doskonale zbiera pył. O stół pracy trzeba zadbać szczególnie, gdyż nie wysprzątane resztki mogą zaszkodzić kolejnemu wydrukowi.
Nie tylko narzędzia do obróbki są ważne. Koniecznie musimy posiadać również produkty, które zwiększa przyczepność prototypu do stołu roboczego. Bardzo często w drukarkach stoły wykonane są ze szkła. Aby zwiększyć ich przyczepność można użyć: kleju biurowego w sztyfcie, taśmy malarskiej, naklejek BuildTak czy też spray’u do włosów.
Dodatkowo należy wyposażyć się w rękawice ochronne, środki czyszczące, okulary, a także w wiele cierpliwości. Oczywiście nie można zapomnieć również o komputerze i dobrym programie do modelowania – ale to jest już sprawą oczywistą.