Skip to content

Aspartam – złoty środek czy zło konieczne?

O szkodliwości aspartamu pisano już wielokrotnie.

Choć poprzez badania naukowe próbowano wykazać jak negatywny wpływ może mieć aspartam szkodliwość tego słodzika nie została w żaden sposób udowodniona. Czy zatem aspartam wykazuje negatywny wpływ na organizm człowieka?

Czym jest aspartam?

Przede wszystkim powinniśmy określić, co należy rozumieć pod pojęciem aspartamu. Pomimo faktu, że postrzegany jest on jako sztuczny słodzik, aminokwasy znajdujące się w jego składzie można znaleźć w naturze, m.in. w nabiale czy mięsie. Są to kwas asparginowy oraz fenyloalanina. Podlegają one w całości metabolizmowi w organizmie człowieka, dzięki czemu jest wydalany podobnie jak pozostałe aminokwasy dostarczane wraz z pożywieniem każdego dnia.

Aspartam jest znany od ponad 50-ciu lat i coraz częściej jest wykorzystywany w szeroko rozumianym przemyśle spożywczym. Nie byłoby to możliwe, gdyby liczne badania, którym poddany został ten sztuczny słodzik, wykazałyby jakąkolwiek jego szkodliwość. Aspartam to ponad 200 razy słodszy od cukru, niskokaloryczny słodzik, który pozwala na wytwarzanie żywności dla diabetyków i osób na dietach odchudzających.

O rzekomej szkodliwości aspartamu

Należy w sposób jednoznaczny podkreślić, że wszelkie doniesienia o tym, że aspartam jest szkodliwy dla zdrowia, a nawet życia człowieka, są mocno przesadzone. Kwestia ta była wielokrotnie przedmiotem badań naukowych, a ekspertom udało się obalić wszelkie podobne teorie. Aspartam nam nie zaszkodzi, jeśli będziemy go spożywać w racjonalnych, niewielkich ilościach. Nie powinno nam to sprawić żadnego problemu, z uwagi na bardzo słodki smak słodzika.

Sam fakt, że ustawodawstwo European Food zalicza aspartam do grupy dodatków do żywności sprawia, że można go uznać za bezpieczny składnik produktów spożywczych. Był on przebadany pod kątem bezpieczeństwa przez Naukowy Komitet ds. Żywności już w 1981 roku. Jest dopuszczony do użytku w ponad 90 krajach na całym świecie, zaś połączone komitety ds. dodatków do żywności – United Nations’ Joint FAO/WHO Expert Committee on Food Additives – JEFCA oraz Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) uznają aspartam za bezpieczny. W produktach spożywczych występuje on pod kodem E-951. Szkodliwość aspartamu to pomówienia, a Unia Europejska stoi na stanowisku, że jest on w pełni bezpieczny dla konsumentów, nawet dla dzieci, kobiet w ciąży i karmiących piersią, cukrzyków czy osób otyłych i z nadwagą.