Liposukcja jako skuteczna metoda leczenia ginekomastii
Wiesz, że ginekomastia tłuszczowa może dotyczyć nawet 70% mężczyzn? Wielu z nich nic z tym nie robi, cierpiąc na obniżoną samoocenę i unikanie kontaktów towarzyskich. Nie ma się czego wstydzić, tylko trzeba temu zaradzić! Jeśli zauważysz u siebie nadmierny przerost sutków, najlepiej zgłoś się do lekarza, który zaproponuje Ci odpowiednie leczenie. Czasem konieczne jest też przeprowadzenie zabiegu usuwania ginekomastii. Jedną ze skuteczniejszych metod jest liposukcja klatki piersiowej.
Ginekomastia – objawy i przyczyny
Powiększenie sutka u mężczyzn staje się coraz częstszym problemem. Głównym czynnikiem są zaburzenia hormonalne. Zachwiania hormonów, które prowadzą do ginekomastii, to wzrost stężenia estradiolu w stosunku do testosteronu i związany z tym spadek syntezy męskich hormonów płciowych. Tego typu zmiany mogą zachodzić w okresie dojrzewania płciowego, w nowotworach jąder, marskości wątroby czy niedoczynności tarczycy. Ginekomastia może powstawać również pod wpływem braku aktywności fizycznej czy stosowania nieodpowiedniej diety (tzw. ginekomastia tłuszczowa).
Według definicji, ginekomastia to jedno- lub dwustronne powiększenie gruczołu sutkowego u mężczyzn w wyniku nienowotworowego rozrostu tkanki gruczołowej. Podstawowym objawem choroby są więc powiększone piersi u mężczyzny. Nierzadko towarzyszą temu też inne objawy – pieczenie, świąd i tkliwość sutków.
Liposukcja nutacyjna jako skuteczna metoda usuwania ginekomastii
Najbardziej nowoczesną i najmniej inwazyjną metodą usuwania ginekomastii jest liposukcja klatki piersiowej – potwierdzają specjaliści z bydgoskiej i częstochowskiej Bieńkowscy Clinic. Zastosowanie zaawansowanej technologii nutacyjnej (NIL) pozwoliło zminimalizować ryzyko wystąpienia obrzęków, zasinień oraz nierówności po zabiegu. Dodatkową możliwością podczas zabiegu liposukcji nutacyjnej jest wszczepienie pobranej tkanki tłuszczowej w inną okolicę ciała, wymagającą wypełnienia.
Przebieg liposukcji klatki piersiowej u mężczyzn
Zabieg przeprowadzany jest przez wykwalifikowany zespół medyczny, przy zastosowaniu znieczulenia miejscowego lub ogólnego. Metoda zabiegowa dobierana jest indywidualnie do potrzeb pacjenta. Oprócz samej liposukcji, w wielu przypadkach może okazać się konieczne chirurgiczne wycięcie części gruczołu sutkowego.
Jak wygląda zabieg? W pierwszej kolejności nacina się skórę w dolnym brzegu mięśnia piersiowego. Następnie wykonywana jest aspiracja, czyli odessanie tkanki tłuszczowej za pomocą specjalnej kaniuli, która polega na jednorazowym usunięciu z każdej piersi około 200-400 ml tkanki tłuszczowej. Czas trwania tej procedury to około 60 minut, jeśli dochodzi do tego także usunięcie gruczołu, należy doliczyć kolejne pół godziny. Na koniec niewielkie nacięcia w skórze zaopatrywane są szwami lub specjalnymi plastrami. Czasem konieczne jest założenie drenu na 2-3 dni – zdarza się to najczęściej w przypadku usuwania dużej części gruczołu piersiowego.
Jak postępować po zabiegu?
Po zabiegu nie jest konieczna hospitalizacja, ale pacjent najczęściej zostaje jeszcze na 2-godzinnej obserwacji w klinice. Pierwsza wizyta kontrolna najczęściej odbywa się po 2-3 dniach od operacji ginekomastii. Po tygodniu usuwane są szwy. W celu zapobiegania powikłaniom po zabiegu stosuje się następujące metody:
- noszenie ubranka uciskowego – pierwsze 10 dni przez 24 godziny na dobę, a kolejne 10 dni 12 godzin na dobę (zapobiega krwiakom i obrzękom),
- stosowanie heparyn drobnocząsteczkowym (zapobiega zakrzepom),
- drenaż uciskowy BOA (zapobiega zakrzepom).
Dowiedz się więcej na temat leczenia ginekomastii w klinice Bieńkowscy Clinic w Bydgoszczy i Częstochowie: https://bienkowscyclinic.pl/zabiegi/leczenie-ginekomastii/