Skip to content

Najczęstsze powikłania migrenowe

Migrena dokucza znacznej części społeczeństwa, choć grupę tę stanowią głównie kobiety. Zwykle pierwsza migrena nadchodzi przed ukończeniem 40. roku życia. Skala problemu jest tak duża, że trzeba zwrócić na niego baczną uwagę – profilaktyka, właściwa diagnoza i leczenie mogą zniwelować uciążliwość ataków, ale i zapobiec poważnym powikłaniom migreny.

Charakterystyczne dolegliwości związane z migreną – zmęczenie, drętwienie kończyn, pulsujący ból głowy, nadwrażliwość na światło oraz dźwięk – to tylko kilka symptomów z pełnej listy. W razie pojawienia się nietypowych objawów lepiej udać się do lekarza, zanim sięgniemy po leki. Najpierw powinniśmy odbyć konsultację ze specjalistą – być może dokucza nam migrena z aurą. Objawy bywają nietypowe, a zaniedbanie problemu może doprowadzić do licznych powikłań – najczęstsze prezentujemy poniżej.

Migrena przewlekła

Najczęstszymi powikłaniami są tzw. migrena z aurą oraz migrena przewlekła. Pacjenci skarżą się wtedy na regularny ból głowy – przez minimum trzy miesiące ból dokucza przez co najmniej 15 dni w każdym z nich. Na pocieszenie można dodać, że jest on słabszy niż nadchodzący wraz z napadem migrenowym i nie zwiększa się podczas wysiłku fizycznego. Za to jest bardzo wyczerpujący, długi i trudno go zlokalizować dokładnie.

Fazy bólu mogą trwać nawet przez 2-3 doby. Pogarsza się także stan psychiczny osoby cierpiącej, która czuwa i czeka na atak bólu, co powoduje życie w ciągłym napięciu. Obniżenie nastroju może zaś doprowadzić do depresji.

Drgawki migrenowe

Podczas migreny mogą pojawić się także drgawki przypominające padaczkę. Wtedy lekarz powinien dokonać rozpoznania czy migrena jest wynikiem napadu padaczkowego, czy może odwrotnie – drgawki są efektem migrenowego bólu głowy. Od tego zależy dalszy program leczenia. Drgawki migrenowe trwają zwykle krócej i nie są tak bardzo nasilone, ale konieczna będzie konsultacja i diagnostyka.

Migrena z aurą

Jeśli cierpimy na nadwrażliwość na światło i przeszkadzają nam błyskające światła, jasne plamy, mroczki, zaburzenia ostrości, niedowidzenie, a nawet ślepota, prawdopodobnie dokucza nam migrena z aurą. Objawy są różne – m.in. wzrokowe, czuciowe, ruchowe, ale często występują też zaburzenia mowy i zaburzenia równowagi. Aura to szereg objawów poprzedzających migrenę lub jej towarzyszących – jest trudna do zdiagnozowania, ponadto wyróżnia się jej liczne podtypy.

Migrenowy zawał mózgu

Osoby, którym doskwierają częste i silne migreny, głównie migrena z aurą, znajdują się w grupie wysokiego ryzyka wystąpienia udaru mózgu. Wynika to z tego, że przed silnym atakiem bólu następuje zapowiedź – aura trwająca kilka godzin. Ponadto sam atak może trwać nawet kilka dni z przerwami. Może to doprowadzić do chronicznego zmęczenia, depresji, ale i odwodnienia organizmu. Konieczna jest wizyta u lekarza lub w szpitalu, aby zapobiec migrenowemu zawałowi mózgu.