Popuszczanie moczu w ciąży – wstydliwy problem?
To jedna z tych dolegliwości ciążowych, o których nie powie ci siostra czy przyjaciółka, dlatego popuszczanie moczu w ciąży jest tak zaskakujące dla większości kobiet. Większość z nich krępuje się porozmawiać o tym z kimś bliskim, a nawet z lekarzem – wydaje się im, że ten wstydliwy problem dotyczy tylko ich. Nic bardziej mylnego!
Popuszczanie moczu w ciąży dotyczy wielu kobiet
Szacuje się, że nawet 50% kobiet może mieć problem z trzymaniem moczu w ciąży. Nie jest to nic zaskakującego. Tego rodzaju problem może być bardzo niewielki, kiedy wycieki moczu są tak małe, że prawie niezauważalne, może jednakże przybrać naprawdę duże rozmiary i stać się dużym problemem.
Jest to niezwykle krępujące, ponieważ wiele kobiet obawia się, że przykry incydent wydarzy im się w miejscu publicznym lub na przykład podczas spotkania towarzyskiego. Obawiają się także nieprzyjemnego zapachu i za wszelką cenę próbują zachować swoją przypadłość w tajemnicy. A popuszczanie moczu w ciąży to problem, który może dotyczyć wszystkich mam, niezależnie od wieku. I – co najważniejsze – nie jest niewyleczalny! Z nietrzymaniem moczu w ciąży można bardzo dobrze sobie poradzić!
Popuszczanie moczu w ciąży – przyczyny
Nietrzymanie moczu w ciąży ma dwie przyczyny. Pierwszą z nich jest to, że wraz z tym, jak dziecko się powiększa, macica także staje się coraz większa, więc może uciskać pęcherz, zmniejszając jego objętość. To właśnie dlatego przyszłe mamy skarżą się na częstszą potrzebę chodzenia do toalety. Poza tym nadmiar hormonów w organizmie może wpływać negatywnie na stan mięśni – ich napięcie ciągle spada, dlatego nie zawsze udaje się zatrzymać wyciek moczu.
Popuszczanie moczu w ciąży to tak zwane wysiłkowe nietrzymanie moczu. Pojawia się, kiedy podejmujesz jakikolwiek wysiłek – podczas schylania się, podnoszenia czegoś ciężkiego, a zwłaszcza w czasie śmiechu, płaczu, kichania czy kaszlu. W takich przypadkach może nastąpić mimowolny wyciek moczu.
Problem z nietrzymaniem moczu może utrzymywać się także po ciąży. Przyjmuje się, że w normie są niewielkie wycieki moczu w ciągu nawet 6 miesięcy po porodzie. Po takim czasie hormony powinny wrócić do normy, a wraz z nimi napięcie dna miednicy.
Popuszczanie moczu w ciąży – dyskrecja przede wszystkim
Nietrzymanie moczu w ciąży to problem, który można wyleczyć. Warto o tym wspomnieć lekarzowi, zwłaszcza jeśli będzie się utrzymywać przez dłuższy czas po porodzie. W takim wypadku może okazać się, że potrzebne będzie leczenie farmakologiczne lub nawet drobny zabieg chirurgiczny.
Popuszczanie moczu w ciąży nie musi być krępującym problemem i spędzać ci snu z powiek. Jeśli zaczniesz stosować specjalistyczne środki chłonne, na przykład specjalne podpaski czy wkładki, które są wielokrotnie bardziej chłonne od tych standardowych, nie musisz obawiać się przeciekania i nieprzyjemnych sytuacji. Warto także dodatkowo zadbać o higienę okolic intymnych. Na przykład za pomocą delikatnych pianek myjących czy kosmetyków nawilżających i natłuszczających.