Suche oko – jak leczyć i zapobiegać?
Zespół suchego oka zwykło uważać się za chorobę dotykającą osób starszych. Coraz częściej jednak coraz młodsi pacjenci skarżą się na symptomy związane z ta przypadłością. Przyczyną występowania choroby mogą być wrodzone lub nabyte choroby, zmiany hormonalne, ale także i tryb życia czy biurowa praca.
Piekące, kłujące, nadmiernie łzawiące lub bardzo suche oczy, uczucie obecności piasku albo ciała obcego pod powiekami, falujący obraz lub nawet pogorszenie widzenia – oto niektóre tylko objawy zespołu suchego oka. Co robić w przypadku, gdy wystąpią symptomy związane z chorobą i jaj jej zapobiegać?
Jak zaradzić suchemu oku?
Pamiętaj, ze nie zawsze krople do oczu bez recepty będą dobrym rozwiązaniem. W przypadku zespołu suchego oka ważne jest, aby używać kropli o działaniu nawilżającym. Jest tak dlatego, że jeśli skorzystasz z kropli na zaczerwienione oczy, możesz pogorszyć swój stan, zwiększając ciśnienie w gałce ocznej. Krople do oczu bez recepty powinny mieć nawilżające działanie.
Bardzo skutecznym sposobem radzenia sobie z zespołem suchego oka jest także lekka gimnastyka oczu. Zakryj zamknięte powieki dłońmi i delikatnie poruszaj gałkami ocznymi w lewo, w prawo, w górę i w dół. Ćwiczenie powtarzaj przez kilka minut, a na pewno pobudzisz proces wydzielania łez.
Po pierwsze: profilaktyka
Nie tylko krople do oczu nawilżające są skutecznym sposobem na unikanie suchości oczu. Bardzo skuteczna może być profilaktyka, polegająca na unikaniu szkodliwych czynników, higienicznym trybie życia i odpowiedniej diecie. Do działań profilaktycznych należy unikanie czynności, które niekorzystnie wpływają na kondycję wzroku. Jeśli masz pracę biurową i długo pracujesz przed komputerem pamiętaj o tym, by często robić przerwy i odchodzić od ekranu. Raz na godzinę warto dać oczom pięć minut odpoczynku i na przykład wyjść do innego pomieszczenia.
Pamiętaj także, aby unikać innych szkodliwych dla wzroku działań, takich jak prowadzenie samochodu po zmroku, czytanie przy słabym oświetleniu, wielogodzinne wpatrywanie się w ekran smartfona.
Zmień tryb życia
Skutecznym działaniem profilaktycznym może być także prowadzenie zdrowego trybu życia, związanego między innymi z dietą bogatą w produkty działające korzystnie na zdrowy wzrok. Należą do nich przede wszystkim źródła wielonienasyconych kwasów tłuszczowych Omega 3, czyli tłuste ryby jak łosoś, makrela, sardela oraz oleje roślinne – na przykład lniany czy rzepakowy.
Dodatkowo warto jeść pomarańczowe warzywa, jak marchew i dynia – są one bogate w kluczową dla zdrowych oczu witaminę A. Jeśli chcesz cieszyć się zdrowym wzrokiem, pamiętaj także o piciu odpowiedniej ilości wody i wysypianiu się. Uczucie obecności piasku pod oczami bardzo często wynika ze zmęczenia lub z odwodnienia.